wieza.org | Bagno | Baza gier | Planeta blogów | Muzyka | Autorskie | Studnia | Czat
Zaloguj się | Zarejestruj się

Tłumaczenie Zasad

wiadroawatar

No właśnie: jak? Na forum autorskie założyłem taki temat, zależało mi na przemyśleniach autorkowych weteranów, cóż nie było tego wiele ale człowiek wciąż uczy się na swoich błędach, analizuje uwagi, patrzy w przeszłości i na błędy swoje oraz innych więc po jakimś czasie dochodzi do pewnych wniosków. Trochę czasu mi to zajęło ale chcę pomóc chociaż troszkę tym którzy będą pisać własne podręczniki RPG.

  1. Znajdź wzór; podręcznik który opisany jest doskonale. Moim faworytem jest L5K ale przecież nie przeglądałem wszystkich podręczników świata. Gdy znajdziesz wzór, staraj się podobnie układać opisy zasad, ustaw zbliżoną kolejność rozdziałów. To pomaga.
  2. Staraj się zaczynać od zasad ogólnych. To wydaje się oczywiste ale (przynajmniej u mnie) wychodzi różnie bo, po pierwsze zasady ogólne należy wyszczególnić na wstępie. Przykład z życia wzięty: pisałem o rodzajach testów, jak się przy nich rzuca kośćmi itd. dopiero po czasie przyszła refleksja, że w zasadzie bardziej rozsądne jest opisanie najpierw rzucania kośćmi oraz takich pojęć jak punkty sukcesów a dopiero później opisać szczegóły. Dziś wydaje mi się, że im mocniej wyróżnione są zasady ogólne, tym lepiej.
  3. Rozpisanie na wstępie tego co będzie tłumaczone. Jeśli piszesz o rodzajach testów napisz na samym początku co będziesz robić: jakie kości i jak rzucać, obliczanie wyniku, porównywanie z poziomem trudności oraz punkty sukcesów (czy coś takiego), rodzaje testów.
  4. Wypunktowania – czasami warto napisać coś tak krótko jak się da, z wyszczególnieniem konkretnych reguł.
  5. Nie ma sensu bawić się w formalny język, to tylko przeszkadza w odbiorze.
  6. Streszczenia. IMO najlepiej na końcu bo na początku masz (patrzy punkt 3 i 4) wypunktowania i rozpiskę opisu. W streszczeniu możesz odpuścić sobie nawet gramatykę, wszyscy ci i tak wybaczą.
  7. Bym zapomniał: przykłady! Przykłady potrafią uratować nieraz kompletnie skwaszony opis poprzez pokazanie jak to ma działać w praktyce, zresztą często przykład jest szybszy niż rozpisywanie wszystkich zakamarków zasad których i tak pewnie nikt nie będzie stosować. Przykłady pokazują duch zasad.

To na razie wszystko.